Blog

LIFE-CET-OSS pályázat – az egykapus lakossági energiahatékonyság fejlesztésekért

Egy komplex, energetikai témájú LIFE pályázat fejlesztése, megírása nem egyszerű és nem is hétköznapi feladat.

Alig néhány vállalati kör képes arra Európában, hogy kialakítson, összefogjon és működtessen egy “egykapus” lakossági energiahatékonyság-fejlesztési üzleti modellt és arra épülő rendszert. Még kevesebben vannak, akik hajlandóak üzleti példát mutatni másoknak is azért, hogy az uniós klímacélok eléréséhez lényeges lakossági energetikai fejlesztések minél gyorsabban és minél szélesebb körben  megvalósulhassanak.

Magyarországon egy ilyen megoldást látunk, így büszkén vállaltuk régi ügyfelünkkel – egy hazánkban is meghatározó energetikai multival – az újabb közös munkát: egy LIFE-CET-OSS pályázat közös fejlesztését és a pályázat elkészítését. 

Mi is az a LIFE-CET-OSS pályázat?

A klímaváltozás mérséklésében az energiahatékonyság javításának lényeges szerepe van. Az Európai Unió is felismerte ennek fontosságát, és számos kezdeményezést indított útnak a fenntarthatóbb jövő megteremtése érdekében. Ezek egyike a LIFE-CET-OSS pályázat, amelynek célja a tiszta energiákra való átállás elősegítése a lakossági épületek, otthonok körében.

A LIFE-CET-OSS (LIFE Clean Energy Transition – One-Stop Shop) pályázat az Európai Unió LIFE programjának részeként jött létre. A program célja, hogy olyan projekteket támogasson, amelyek hozzájárulnak a tiszta energia átálláshoz, az energiahatékonyság növeléséhez és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez. A pályázat megköveteli az integrált szolgáltatások nyújtását.

Kik pályázhatnak?

A pályázók köre szélesnek tűnhet, azonban valójában meglehetősen szűk. Olyan szereplők partnerségei pályázhatnak eredményesen, amelyek:

  • hiteles és ismert szereplők a lakosság körében az energetikai piacokon
  • sok, kicsi és heterogén energetikai projekt egyidejű, standard és minőségi menedzsmentjére és megvalósítására képesek, 
  • kiterjed ügyfélkörrel és tömeges ügyfélelérési lehetőséggel rendelkeznek,
  • tőkeerősek, hosszú távon gondolkodnak, és jelentős számban tudnak magasan kvalifikált szakértőket és menedzsereket egy komplex projekt szolgálatába állítani. 

Milyen projektekre nyújtható be pályázat?

A pályázat keretében olyan projektek támogathatók, amelyek:

  • új, innovatív modelleket és megoldásokat fejlesztenek és működtetnek a háztartások  energiahatékonyságának növelésére,
  • integrált szolgáltatásokat nyújtanak az energiahatékonysági fejlesztésekhez, melynek része a finanszírozáshoz való hozzáférés javítása és az adminisztráció könnyítése is,
  • egyszerre tudnak hatékony, standardizált digitális szolgáltatásokat és hagyományos, helyszíni építőipari megoldásokat ötvözni az ügyfelek elérése és felelős kiszolgálása érdekében. 

Miért érdemes pályázni?

A LIFE-CET-OSS pályázatban a vissza nem térítendő támogatás összege akár 1,5 millió EUR lehet, akár 95%-os támogatási intenzitás mellett.

Mikor lehet pályázni?

A LIFE-CET-OSS pályázat jelenlegi körének benyújtási határideje 2024. szeptember 19. Ugyanakkor várható, hogy további körökben még hasonló LIFE pályázatok fognak megjelenni. 

— Mi a DevEco-nál büszkék vagyunk arra, hogy egy újabb izgalmas és valós hatást elérni képes fejlesztésben vehettünk részt szakértőként.

— A LIFE pályázatok komplexitása ezúttal is olyan szakmai kihívást jelentett, mely korábbi tapasztalataink mozgósítása mellett szoros együttműködést és projektmenedzsmentet, és a pályázati ismeretek mellett energetikai és energiapiaci tudást is igényelt.


 (az illusztrációk forrása: Microsoft)

#LIFE_CET_OSS #fenntarthatóság #energiahatékonyság #pályázat #EurópaiUnió

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük