Az Országos Vállalkozói Mentorprogram célja a hazai kis- és középvállalkozások (kkv) versenyképességének és hatékonyságának növelése volt szakmai mentorálással és pénzügyi, vállalkozói és fenntarthatósági szemléletformálással. A program tervezésében és megvalósításában csapatunkkal személyesen és szorosan együttműködtünk a programot nyújtó Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával. A sikeres programról több cikk is megjelent a Figyelőben, a Portfolión, a Piac és Profitban és még sok más médiumban.
Dr. Mezősi Balázs ügyvezetőnk, egyben az Országos Vállalkozói Mentorprogram szakmai vezetője a figyelo.hu-nak adott interjúban így nyilatkozott a programról:
“A mentorprogram alapvetően egy felzárkóztató és támogató program, mely egy piaci aszimmetria helyrebillentéséért jött létre. A cél a vállalkozások tudásszintje közötti különbség csökkentése és a kisebb cégek felkészítése az önálló továbblépésre, vagy professzionális segítség piaci alapú igénybevételére. A kkv-k jellemzően nem tudnak saját erőből és saját tudással önállóan fejlettségi szintet ugrani, vagy ehhez ügyfélként megjelenni a szakértői-tanácsadási piacon, pedig szükségük lenne tájékoztatásra és tudásra. A tanácsadóknak viszont általában nem éri meg a sok különböző és elaprózott, nem jól meghatározott ügyféligény kiszolgálása. A kereslet és a kínálat tehát bár jelen van, nem találkozik, ez okozza a piaci aszimmetriát. Kell tehát valaki, aki az első lépések megtételében segít, kézen fogja és kíséri a kkv-kat. Ezek vagyunk mi, mentoraink támogatásával.”
——
A programelemek között szerepelt külpiaci és beszállítói mentorálás, pénzügyi- és vállalkozói szemléletformálás, valamint fenntarthatósági vállalkozói szemléletformálás, melyek tartalmáról, eredményeiről és sikereiről bővebben olvashatnak a portfolio.hu Több ezer vállalkozás jutott ingyenes pénzügyi tanácsadáshoz című cikkében.
——
Az Országos Vállalkozói Mentorprogram a piacesprofit.hu-n megjelent cikk szerint is jelentős eredményeket ért el.
“A mentorprogrammal a szemléletformálás és a tudásmegosztás a cél, mondja a Kamara részéről Dr. Mezősi Balázs, aki szerint a munka most ugyan elkezdődött, de az eredmény majd hosszabb távon térül meg igazán. A tudás megszerzése egymásra épülő folyamatokból áll, melyben az alapot nem is feltétlenül a tárgyi tudás, szakértelem, hanem a tudatos, takarékos, hatékonyságra és egyben minőségre törekvő szemlélet jelenti. A nyitott és fejlődni szándékozó cégek egy olyan folyamaton mehettek végig, melynek során széleskörű szemléletet, tudást, az eszközök szerepét és jól működő kombinációit ismerhették meg. Közel 3000 vállalat végzett nálunk az elmúlt másfél évben – bízunk benne, hogy a következő években is hasonló nagyságrendben, minőségi módon és kiemelkedő vállalati elégedettség mellett (a jelenlegi mutatónk 4,8/5,0), szolgálhatjuk a nemzetgazdaság érdekeit a hazai kkv-k tömeges fejlesztésével.”
Mi, a DevEco-nál kiemelten fontosnak tartjuk a mentorálást és támogatjuk nagy volumenű fejlesztési programok kidolgozását és működtetését – ahogyan a hazai kis- és középvállalkozásokat és más, továbbfejlesztést igénylő célcsoportokat is örömmel támogatunk a felzárkóztatásban és versenyképességük növelésében.
Biztosak vagyunk abban, hogy a mentorálás, mint megközelítés, modell és eszköztár nem csak a kis- és középvállalkozások, hanem más szereplők számára is megoldást jelent a tömeges és minőségi tudásátadásban.
— A DevEco Consulting csapata
(illusztráció: pexels.com)