
Egy jól elterjedt definíció alapján kutatásnak nevezzük azt, amikor pénzt cserélünk tudásra, és innovációnak hívjuk azt, amikor tudást cserélünk pénzre.
Az innováció kulcs a fejlődéshez, egyben a fenntarthatóság előmozdításának létfontosságú eszköze. Az innovációnak azonban sok fajtája létezik. Általában a technológiai értelemben vett innovációval találkozunk: új gépekkel vagy új szoftveres megoldásokkal. Emellett beszélhetünk társadalmi innovációról vagy folyamat innovációról is, hogy csak néhány példát mondjuk arra, hogy az innováció hogyan adhat értékes hozzájárulást a fejlődéshez.
Az emberi tudatosság és viselkedés fejlesztése kulcsfontosságú az új, fenntarthatóbb fejlődési pályák követésében, azonban ezeket rendkívül nehéz megváltoztatni, és így hosszú ideig tart, hogy ezek az eszközök hatást fejtsenek ki. A feltörekvő technológiai- és folyamatmegoldások kevésbé terhelnek bennünket, kényelmesebb módokat kínálva a fenntarthatóbb élethez. Mindkét megközelítés külön-külön is életképes, de az igazi erő a kettő szinergiában való együttműködésében rejlik.
Ahogy közeledünk a klímakatasztrófához, nem igazán marad választási lehetőségünk: mindkettő mellett el kell kötelezni magunkat.
Az új ötletek és projektek szakmai támogatást és pénzt igényelnek. A mentorálás a kockázati tőkét nyújtó vállalatok gyakran alkalmazott eszköze a kockázatuk csökkentésére, nem csak források, hanem tudás és útmutatás révén is. Az innovációt a szakpolitikai beavatkozási területeken (ezek között egy zászlóshajó a fenntarthatóság) gyakran állami támogatások és uniós források támogatják, mivel ilyen esetekben a beavatkozások szükségessége jellemzően indokolt.
Mi, a DevEco Consulting-nál elkötelezettek vagyunk az innováció támogatása mellett, melyet a fenntarthatóbb fejlődés fontos eszközének tartunk. Az elmúlt pár évben lehetőségünk nyílt arra, hogy állami, uniós és magán kockázatitőke-alapok, start-up ökoszisztémák, versenyek keretében egyaránt támogassuk a fenntarthatósági (főként energetikai) üzleti ötletek kidolgozását, megvalósítását, induló vállalkozások értékelését, mentorálással és szakértői támogatással azért, hogy segítsük robosztus szakmai üzletek építését, a következő befektetés megszerzését vagy nemzetközi piacra lépést.
Biztosak vagyunk abban, hogy az emberiség képes rá, hogy a jó ügy érdekében kreativitását szabadon engedve „új” innovációs megoldásokat dolgoz majd ki és tesz elérhetővé, amelyek utolérhetik és túlszárnyálhatják a „régi” innovációk környezetromboló hatásait.
- a DevEco Consulting csapata
(kép forrása: Benelux Office for Intellectual Property)