Blog

7 millió eurót nyert a DevEco Consulting partnereivel egy hazai zöld hidrogén üzemre

Ritkán veszünk részt pályázatírásban, de amikor belevágunk, akkor jellemzően valami nagy és kifejezetten érdekes dolog lesz az eredmény.

2020-ban 7 millió euró uniós támogatást segítettünk elnyerni egy nagy hazai energetikai cégnek, hogy létrehozzon Magyarországon egy zöld hidrogén üzemet, amely segíti a villamosenergia-hálózat kiegyensúlyozását a felgyorsuló zöld átállásban.

2020-ban még nem tűnt annyira sürgetőnek a zöld energiára való átállás, mint napjainkban. 2020-ban még nem volt háború, amely az energiapiacon is mindent megváltoztatott. Az elmúlt években a napenergia-kapacitás rohamos növekedésnek indult és az energiacégek, valamint a kormányzat is tisztában van azzal, hogy a jelenlegi energetikai infrastruktúra szűk keresztmetszetet jelent.

Elkezdődött a hálózat fejlesztése és az energiatároló rendszerek fejlesztésére vonatkozó tervek elkészítése, hogy jobban megfeleljenek az új követelményeknek. Számos technológia áll rendelkezésünkre, mind a hagyományosabb (például vízszivattyú), mind a meglehetősen újszerű (például akkumulátorok rendszerbe állítása), mind a feltörekvő technológiák között, mint például a hidrogéntárolás.

Mi, a DevEco-nál úgy gondoljuk, hogy a zöld hidrogén egy ígéretes technológia, amely még mindig sok felfedeznivalót kínál. A naperőművek többlettermeléséből zöld hidrogén előállítása elektrolízissel egy ma már validált eljárás, kereskedelmi szempontból is. A megtermelt zöld hidrogén felhasználható járművek, teherautók, vonatok, akár hajók meghajtására – vagy egyszerűen csak eltárolható későbbre, amikor az energiaigény ezt megkívánja.

Mindez akár CO2 kivonással is kombinálható, ami metánt (földgázt) eredményez. Ez leírva egyszerűbb, mint a valóságban, de egyértelműen új távlatokat nyithat. Ha a CO2-t ki tudjuk nyerni a légkörből, kombináljuk a napenergiával előállított zöld hidrogénnel, és földgázként hasznosítjuk a meglévő hálózatban, az nagyban hozzájárulhat mind az energetika, mind a klímaváltozás égető kihívásainak megoldásához.

A zöld hidrogénhez kapcsolódó üzleti modellek azonban továbbra is kihívásokkel teliek világszerte és Magyarországon is.

Jelentős uniós támogatások állnak rendelkezésre a hatalmas kezdeti költségek ellensúlyozására, és az az ezzel járó lock-in hatások ellensúlyozására, hogy motiválják azokat, akik elég bátrak ahhoz, hogy az elsők között lépjenek piacra.

A technológia ára magas, számos kockázatot kell még mérsékelni, és a nap végén az új és drága CAPEX még évtizedekig ott van az úttörők könyveiben – még ha a hidrogén ára időközben csökken is, ahogy ez várható.

Szurkolunk a hidrogéntechnológiának, és ez után az első után más energiatárolási projekteket is támogattunk az elmúlt években. De ezt később, egy másik bejegyzésben osztjuk majd meg.

— a DevEco Consulting csapata

(az illusztráció forrása: ENSZ)

#greenhydrogen #energystorage #grants #co2reduction #DevEco

Vélemény, hozzászólás?