Blog

Gyármentő Program és Gyármentő Hitel- és Garanciaprogram – a DevEco Consultinggal

A Gyármentő Program regisztrációja lezárult, a pályázat felfüggesztésre került. Támogatás kérelmet kizá­rólag a regisztrált vállalkozások nyújthatnak majd be. A támogatási kérelem benyújtására vonatkozó rész­letszabályok publikálása még nem történt meg, azok egyelőre a befogadott regisztráltak számára elérhe­tők. Időközben megjelent a Gyármentő Garancia- és Hitelprogram, mely azoknak is lehetőséget teremt, akik lemaradtak a regisztrációról. A Gyármentő Program regisztrációs időszakának újranyitása kérdéses.

 

Gyármentő Program

A Gyármentő Programot Magyarország Kormá­nya annak érdekében hozta létre, hogy a nagy­vállalatok energiahatékonyságát és energetikai önellátását támogassa és ezzel hozzájáruljon versenyképességük megőrzéséhez közép- és hosszútávon. A Programot a Külgazdasági és Külügyminisztérium megbízásából a HIPA hajtja végre.

Jellemzők

A program nagyvállalatoknak nyújt vissza nem térítendő támogatást energiahaté­konysági, energiatermelő beruházásokhoz.
Jogosult rá minden, az általános csoport­mentességi rendelet (ÁCSR) szerinti nagy­vállalat, amelynek termelő, feldolgozóipari tevé­kenységéhez kapcsolódik a beruházás.
A maximális támogatási intenzitás Buda­pesten 30%, vidéken (Pest megye is) 45%.
Egy vállalat összesen 15 millió euró (kb. 6,2 milliárd Ft) támogatásra lehet jogosult.

  • A megvalósított beruházásnak legalább 000 euró (kb. 206 millió Ft) értékűnek kell lennie.
  • A beruházási időszak 24 hónap, amely egyszer 12 hónappal meghosszabbítható.
  • Elvárt vállalás, hogy a beruházás befejezé­sét követő üzleti évben a évi átlagos állományi létszámuk legalább 90%-át fenntartják.
  • A beruházásokhoz 50% előleg adható.
  • Biztosítékként banki felhatalmazó levél szükséges.
  • A Programra a kormány 150 milliárd forint költségvetési forrást különített el.

     

Jogcímek

A Gyármentő Program keretében a következő jogcímeken nyújtható támogatás:

  • (1) magasabb energiahatékonysági szint elérése érdekében végrehajtott beruházások támogatása (ÁCSR 38);
  • (2) megújuló energia termelése és tárolása érdekében végrehajtott beruházások támogatása (ÁCSR 41);
  • (3) az Ukrajnában zajló fegyveres kon­fliktus negatív gazdasági hatásaival érintett cégek megsegítése energiaha­tékonysági és/vagy megújuló energia­termelő és tároló beruházásainak támogatása által (TCF 2.1);

     

Regisztráció

A támogatási kérelem benyújtása előzetes regisztrációhoz volt kötött, amely a beérkezett regisztrációs űrlapok jelentős száma és forrásigénye miatt felfüggesztésre került.

 

A regisztrált vállalatoknak a támogatási kérelem és annak mellékletei helyes összeállításában érdemes tanácsadói segítséget igénybe venniük.

A regisztrációt követően négy hónapig van lehetőség benyújtani a támogatási kérelmet és mellékleteit.

 

A programról bővebb információ a Gyármentő Program hivatalos honlapján, valamint a HIPA honlapján érhető el.

 

 

Gyármentő Garancia- és Hitelprogram

A Program 2023. január 1-jén indul, keret­összege 200 milliárd forint, mely két részből áll:

  • Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Gyár­mentő Likviditási Garanciaprogram (keret: 100 milliárd forint). A Program részeként az MFB állami kezességet és garanciát vállal a nagy- és közép­vállal­kozások számára a forgóeszköz­hitelek, folyószámlahitelek, és a működést finanszírozó hitelek biztosítékaként.
  • Eximbank Gyármentő Beruházási Hitel­program (keret: 100 milliárd forint). Az EXIM államilag támogatott, rendkívül kedvezményes és a futamidő végéig fix kamatozású beruházási hiteleket nyújt a hazai termelő közép- és nagyvállalatok energiahatékonysági, illetve megújuló energiatermelő beruházásaihoz.
Gyármentő Likviditási Garanciaprogram

A Gyármentő Likviditási Garanciaprogram célja, hogy a vállalkozások napi likviditásának bizto­sításához, az emelkedő alapanyag- és energia­költségek megfizetéséhez, továbbá a munka­vállalók megfizetéséhez szükséges forrásokhoz nyújtson támogatást.

 

A Program keretében az MFB kezességet, illetve garanciát biztosít a minimum 50 főt foglal­koztató, legalább évi nettó 4 milliárd forint (10 millió euró) forgalmat elérő vállalkozásoknak.

 

A Gyármentő Likviditási Garanciaprogramot a hitelintézetek

  • az általuk nyújtott szállítói költ­ségeket finanszírozó forgóeszközhitel, folyó­számlahitel, illetve a működést finanszírozó hitel biztosítékaként, vagy
  • az ilyen típusú hitelek kiváltására nyújtott hitelhez, valamint
  • az ezek visszafizetésének biztosítékaként a hitelintézet által vállalt kezességhez vagy garanciához vehetik igénybe.

Az MFB kezesség- vagy garanciavállalásának mértéke a hitelintézet által nyújtott hitel vagy pénzkölcsön tőkeösszegének, illetve a hitel­intézet által vállalt garancia vagy kezesség összegének mértéke legfeljebb 80% lehet.

 

Futamideje legfeljebb 5 év, összege maximum 20 milliárd forint.

 

Gyármentő Beruházási Hitelprogram

A Gyármentő Beruházási Hitelprogram beruhá­zási hiteleket nyújt hazai termelő közép- és nagyvállalatoknak, ezzel támogatva az energia­függetlenség és a klímacélok elérését, és ösztö­nözve a vállalatokat a fenntartható működésre.

 

A hitel felhasználható

  • energiahatékonysági beruházásokra,
  • megújuló termelő beruházásokra,
  • technológiakorszerűsítésre
    (legfeljebb a hitelösszeg 50%-ig),
  • kapacitásbővítésre
    (legfeljebb a hitelösszeg 50%-ig).

Az energiaberuházás összegének maximum 100%-a vehető fel.

 

A kapcsolódó hitelösszeg az előző 3 év árbevé­telének maximum 15%-a vagy az előző 12 hónap maximum 50%-a vehető igénybe. A futamidő maximum 8 év.  Államilag támogatott, fix kamat a teljes futamidőre, EUR: 3,5%/év, HUF: 5,0%/év

 

A termék közvetlenül az Eximbanknál és a kereskedelmi bankoknál igényelhető, 2023. január 1-től december 31-ig vagy visszavonásig.

 

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük