Blog

Nap, szél vagy föld? Geotermikus energiatermelési potenciál felmérése a DevEco Consulting-gal

A jelenlegi gazdasági helyzet nyomást helyez a nagyvállalatokra, hogy a hagyományos fosszilis energiaforrásokról megújuló energiaforrásokra térjenek át. Nemcsak az energia megsokszorozódott ára sürgeti a fenntarthatóbb energetikai megoldások keresését, hanem a biztonságos és független energiaellátás jelentősége is.

Egy ilyen kihívásra eddig szinte egyértelmű volt a válasz, ami többnyire egyirányú útra kényszerítette a vállalatokat.

A napelemes készülékek és telepítésük költsége az elmúlt évtizedek alatt sokat zuhant, telepítésük egyszerű, többnyire nem zavarja a gyártási folyamatokat, kevés idő szükséges a tervezéshez és a telepítéshez, a támogatási konstrukciók kifejezetten előnyben részesítik őket, hiszen egyszerű az adminisztráció, a számlázás és így az ellenőrzés. Sok előnnyel, minimális hátránnyal, de néhány előfeltétellel (terület, tájolás, beesési szög, statika, hálózat) telepíthető napelem.

A helyzet jelentősen megváltozott a nagyméretű naperőművek hálózatra kapcsolási lehetőségeinek beszűkülésével és a szabályozási környezet változásaival. Ezek az okok nem csak az elektromos hálózat szűk keresztmetszetei miatt alakultak ki. Bár a hálózat eredetileg nem ilyen sok termelési pont kiszolgálására és azok kiegyensúlyozására tervezték, ez az a terület, ahol az elosztói engedélyesek fejlesztései már – pár év múlva – új csatlakozási lehetőségeket teremthetnek.

A szélenergia a 2000-es évek eleje óta halott Magyarországon. A szabályozások kifejezetten nem tiltják a szélenergia termelést, de olyan paramétereket határoznak meg, amelyekhez egyetlen terület sem felelhetett meg Magyarországon. Ennek eredményeként a szél pusztán szabályozási szempontból nem volt életképes megoldás. A szabályozás változásával ez a helyzet enyhülni fog, bár a természeti adottságokból fakadó potenciál hazánkban várhatóan csak néhány területen éri el az üzletileg racionális mértéket.

Ha azonban egy vállalat stabilabb megoldást keres közepes és nagy léptékű hőmennyiség-szükségletének kielégítésére, akkor a geotermikus energiatermelést egyértelműen egy lehetőségként javasolt kezelnie.

Az első lépés a vállalat helyének és közvetlen környezetének helyi geotermikus potenciáljának alapos, szakértői felmérése. Egy felmérés rávilágít a geotermikus hő (esetenként erre épülő villamosenergia) termelési lehetőségekre és paraméterekre, amelyeket egy tervezett geotermikus erőmű kiszolgáltathat. Az ilyen előzetes megvalósíthatósági tanulmányban szereplő számítások elegendő kockázatot kezelnek ahhoz, hogy zöld utat biztosíthassanak a továbblépéshez, további kutatásokon és feltárásokon (próbafúrásokon) keresztül, vagy kellő megalapozást az opció elvetéséhez.

Nekünk, a DevEco-nál lehetőségünk nyílt arra, hogy a HIPA-val együttműködve globális autógyártók meglévő hazai üzemi telephelyein és zöldmezős beruházások számára felajánlott területeken ilyen előzetes felméréseket készítsünk a geotermikus potenciálról. Megvan a tudásunk és a képességünk partnereinkkel, hogy meg tudjuk állapítani azt, hogy érdemes-e egy adott helyszínen geotermikus energiatermelési lehetőségeket is megfontolni.

A geotermikus energia egyre több teret és lendületet kap, ahogy elkezdődik a verseny a fenntartható energiatermelési lehetőségek kiaknázásáért. Ez egy lehetőség az Önök vállalata számára? Készen állunk megvizsgálni.

— a DevEco Consulting csapata

 

(fotó: mannvit.com)

#geothermal #renewableenergy #DevEco

Vélemény, hozzászólás?