
Egyre több pályázatban találkozhatunk a taxonómia, DNSH és klímareziliencia kifejezésekkel. Ezek mindegyikének ismerete és körültekintő alkalmazása sok esetben már elvárás. Érdemes tehát tájékozódni a pályázatírás előtt. Cikksorozatunk első részében a DNSH-t mutatjuk be röviden, tapasztalataink alapján.
Háttér
A Taxonómia Rendelet célja, hogy segítse a klímaváltozás elleni küzdelmet és a fenntartható fejlődés előmozdítását. Ennek érdekében a rendelet meghatározza a “zöld” tevékenységeket és gazdasági szereplőket, valamint a fenntarthatósági kritériumokat. A pályázati rendszerekben ezeket a kritériumokat alkalmazzák a projektjavaslatok értékelése során. A pályázóknak be kell mutatniuk, hogy projektjük összhangban van a Taxonómia Rendelet előírásaival, tehát bizonyíthatóan hozzájárul a fenntartható fejlődéshez – jelentős károkozás nélkül.
DNSH alapok
Már az aktuálisan elérhető RRF (HET) pályázatok jelentős része elvárásként fogalmazza meg a DNSH űrlap kitöltésével a jelentős károkozás hiányának demonstrálását és indoklását. Ennek két része, hogy a tervezett fejlesztés lényegi hozzájárulást kell adjon a hat közül valamely kiemelt környezeti fenntarthatósági szemponthoz úgy, hogy a többi öt tényezővel kapcsolatban jelentős károkozás nem valósul meg.
A DNSH-elv (Do No Significant Harm – jelentős károkozás elkerülése) lényege a fenti egyszerű logikában megfogható. A DNSH vizsgálat, és ennek eredményeképpen a DNSH űrlap előállítása azonban komplex ismeretanyagot feltételez. Ezért tapasztalataink szerint ezt a dokumentumot a pályázatírók külső szakértői támogatás nélkül, egyfajta plusz adminisztratív dokumentumként nem tudják tudják állítani.
Nem csak azt kell ugyanis ismerni, hogy az egyes előírások mögött milyen konkrét és tételesen alkalmazható alátámasztási lehetőségek állnak, hanem azt is, hogy az ezeknek megfelelő hazai jogszabályi környezet (pl. hulladékhasznosítás) milyen feltételekkel és hogyan engedi rendezni ezeket. Fontos az is, hogy mely feltétel az, és milyen indoklás mellett, amely a lényegi hozzájárulást adja, és az is, hogy mivel vizsgálható és indokolható a többi szempont kapcsán a jelentős károkozás hiánya.
DNSH a gyakorlatban
A DNSH tehát a károkozás elkerülésének bizonyításáról szól, amely két módon történhet: a) lényeges hozzájárulással vagy b) a károkozás hiányának indoklásával (egyszerűsített megközelítés használata esetén):
“A tagállamoknak minden esetben meg kell határozniuk és indokolniuk, hogy a taxonómiai rendelet hat környezetvédelmi célkitűzése közül melyiket támogatja az intézkedés. A tagállamoknak ugyanakkor azt is be kell mutatniuk, hogy az intézkedés nem sérti jelentősen a többi környezetvédelmi célkitűzést sem”. … ““ha egy intézkedés a taxonómiai rendelet értelmében „lényegesen hozzájárul” a hat környezetvédelmi célkitűzés valamelyikéhez, akkor ez az intézkedés az adott célkitűzés tekintetében megfelel a jelentős károkozás elkerülésének”
— Forrás: A Bizottság közleménye Technikai iránymutatás a jelentős károkozás elkerülését célzó elvnek a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszközről szóló rendelet keretében történő alkalmazásáról (2021/C 58/01) 2.2. fejezet.
Elég csak felületesen megvizsgálni a vonatkozó uniós jogszabályokat ahhoz, hogy megértsük, ez egy komplex szakmai útvesztő, számos elágazással. Az egyes fejlesztések DNSH elv szerinti kategóriákba történő besoroláshoz féltucat uniós és hazai rendelet, útmutató és a kapcsolódó melléklet körültekintő értelmezése szükséges.
A DNSH mellett gyakori a klímakockázati elemzés (klímareziliencia vizsgálat) elvégzésének előírása, mely egy, a DNSH vizsgálatnál is komplexebb és szükségszerűen mélyebb szakértői feladat. Ez röviden az adott feltételeknek megfelelő fejlesztéseknek az egyre szélsőségesebb klimatikus viszonyokkal és ezek radikális és hirtelen változásaival szembeni ellenálló képességének vizsgálatára hivatott. A klímareziliencia vizsgálathoz kapcsolódó tapasztalatainkról várhatóan egy külön bejegyzésben írunk majd részletesen.
Ha segítségre lenne szüksége
Mi, a DevEco-nál az idei évben is több, egyenként több milliárd, egy esetben több mint 10 milliárd forint értékű pályázat kidolgozását és nyertes pályázat menedzsmentjét végeztük ill, végezzük nagyvállalati partnereink részére, köztük olyat is. amelyben a DNSH vizsgálat és a klímakockázati elemzés kötelező pályázati kritériumként szerepelt.
Ha egy tapasztalt csapatra bízná pályázatának e szakmai – és nem standard pályázatírói – feladatának elvégzését, akkor kérjük, hogy keressen minket bizalommal az info@deveco.hu címen.
Hasznos linkek: